Εκπαιδευτική Εκδρομή στην Αθήνα

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική εκδρομή του σχολείου μας στην Αθήνα. Μαθητές/τριες, γονείς και εκπαιδευτικοί επισκεφτήκαμε:

– Το Μουσείο Ακρόπολης

– Την Ακρόπολη Αθηνών

– Την ιστορική συνοικία της Πλάκας

– Το  Πλανητάριο – Ίδρυμα Ευγενίδου, όπου παρακολουθήσαμε, στον ειδικά διαμορφωμένο θόλο,  την προβολή  «Τα Μυστικά Του Αθέατου Κόσμου»

– Το Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο, το Ζάππειο Μέγαρο στα νότια του Εθνικού Κήπου

– Παρακολουθήσαμε την αλλαγή της Προεδρικής Φρουράς στο μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη.

– Το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο, όπου παρακολουθήσαμε και τα ακροβατικά των δελφινιών.

– Το  Allou Fun Park

Διαγωνισμός Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας συμμετείχαν στον 11ο Μαθητικό Διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά», του περιοδικού «Ο μικρός Ευκλείδης» υπό την αιγίδα της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.