Πέμπτη κινητικότητα του σχολείου μας στη Βρέστη της Γαλλίας με τη συμμετοχή μαθητών

Ολοκληρώθηκαν οι κινητικότητες του προγράμματος με θέμα τον υγιεινό τρόπο διατροφής και άσκησης, με την επίσκεψη στη Βρέστη της Γαλλίας από 5/6/23 έως 9/6/23.

Η συγκεκριμένη κινητικότητα είχε και μετακίνηση μαθητών. Ανταμώσαμε όλες οι αποστολές μαζί με τους οικοδεσπότες και έγινε η γνωριμία μεταξύ των μαθητών μας που συμμετείχαν στην 5η κινητικότητα.

Αυτή η εικόνα δεν έχει ιδιότητα alt. Το όνομα του αρχείου είναι 351167365_2452152948267945_8508022443143852983_n-1024x578.jpg

Εκεί είχαμε την ευκαιρία εκπαιδευτικοί και μαθητές από Γαλλία, Ηνωμένο Βασίλειο, Λιθουανία, Τουρκία και Ελλάδα, να ζήσουμε μια καταπληκτική εμπειρία!! Οι Γάλλοι συνάδερφοι οργάνωσαν ένα ζεστό καλωσόρισμα στο σχολείο τους με χορούς και τραγούδια.

Επίσης οργανώθηκε για μας πεζοπορία στην δυτικότερη ακτή της Γαλλίας το Le Conquet.

Μετά από πεζοπορία τριών ωρών φτάσαμε σε παραλία του Ατλαντικού και εκεί τα παιδιά συμμετείχαν σε αθλοπαιδιές και παιχνίδια.

Σε θέατρο της Βρέστης οργανώθηκε μουσικοκινητική παράσταση όπου καλεσμένοι ήταν και οι γονείς των παιδιών.

Κάθε χώρα τραγούδησε ένα παραδοσιακό της τραγούδι που την αντιπροσώπευε και χόρεψε και έναν παραδοσιακό χορό.

Στο τέλος της παράστασης δάσκαλοι και μαθητές από κοινού τραγούδησαν το τραγούδι “we are the world“.

Μετά, την επόμενη μέρα, σειρά είχαν τα σπορ στη θάλασσα και τέλος η απονομή των certificates.

Ελπίζουμε μέσα από αυτό το πρόγραμμα που όλοι εμείς αγαπήσαμε πολύ, να επηρεάσαμε θετικά τους μαθητές μας και να τους στρέψαμε σε έναν υγιεινότερο τρόπο ζωής .Γιατί η υγεία είναι η αρχή για τα πάντα.

Συμμετοχή του σχολείου μας στο φεστιβάλ σχολικών χορωδιών

Η χορωδία των 10ου και 36ου Δημοτικών Σχολείων συμμετείχε στην 6η συνάντηση Σχολικών Χορωδιών που διοργάνωσε η μουσικοπαιδαγωγική ομάδα Τζαμ Τζαμ του συλλόγου Δ. Θεοτοκοπουλος.

Συγχαρητήρια στα παιδιά του σχολείου μας για την εξαιρετική τους παρουσία και φυσικά στη μουσικό μας Σοφία Φωτοπούλου που δούλεψε με τόση αγάπη και παρουσίασε αυτό το αποτέλεσμα!