Τo 10ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου υποδέχτηκε με μια μεγάλη αγκαλιά τα μελλοντικά «Πρωτάκια» από το 5ο Νηπιαγωγείο

To σχολείο μας υποδέχτηκε με μια μεγάλη αγκαλιά και με την μουσική του Μάνου Χατζιδάκι τα μελλοντικά «Πρωτάκια» από το 5ο Νηπιαγωγείο, δίνοντας και μια άλλη διάσταση στο σχέδιο δράσης για τη μετάβαση των νηπίων στο Δημοτικό, συνδυάζοντάς το ως προληπτικό μέτρο για την ενδοσχολική βία.

Μπορεί να είναι εικόνα 12 άτομα
Μπορεί να είναι εικόνα 6 άτομα

Με το σύνθημα: «Αυριανό Εκτάκι, υιοθέτησε ένα Πρωτάκι, μπορείς!», τα παιδιά της Πέμπτης Δημοτικού που θα φοιτήσουν την επόμενη σχολική χρονιά στην Έκτη Δημοτικού, από απλοί παρατηρητές γίνονται υπεύθυνα άτομα, με την ενεργή συμμετοχή τους στην προστασία των μικρών τους φίλων και γενικότερα βελτιώνεται η στάση τους προς τους κανόνες της σχολικής ζωής.

Μπορεί να είναι εικόνα 6 άτομα, παιδί και άτομα που χαμογελούν

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του σχολείου μας έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό συμμετέχοντας ενεργά στο ”πανηγύρι” της μετάβασης.

Μπορεί να είναι εικόνα 16 άτομα και οδός

Η Κυρία Αλφαβήτα τους υποδέχτηκε με το φανταχτερό ντέφι της και τους ξενάγησε στους χώρους που θα βρίσκονται από τον Σεπτέμβρη…Οι μαθητές των τάξεων τ έφτιαξαν πολύχρωμα λουλούδια , ενώ με τη βοήθεια των δασκάλων τους κατασκεύασαν συμβολικά δωράκια για τους μικρούς μας επερχόμενους μαθητές! Φυσικά τα μπαλόνια, ο χορός και η παντομίμα δεν έλειψε από την υπέροχη δράση που διοργάνωσε η δασκάλα και συγγραφέας του σχολείου μας κ. Βάνα Μυρωνάκη.

Μπορεί να είναι εικόνα 7 άτομα
Μπορεί να είναι εικόνα 6 άτομα
Μπορεί να είναι εικόνα 13 άτομα, άτομα που μελετούν και κείμενο

Η μετάβαση των νηπίων από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο είναι μια ξεχωριστή εμπειρία για τη ζωή του παιδιού. Είναι λοιπόν σημαντικό όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς εκπαιδευτικοί, γονείς και παιδιά να συνεργαστούν, προσπαθώντας να συμβάλλουν στον κοινό σκοπό της ομαλής μετάβασης των παιδιών στο Δημοτικό.

Μπορεί να είναι εικόνα παιδικό παιχνίδι και κείμενο

Η ομαλή μετάβαση, εκτός από την ακαδημαϊκή επιτυχία του μαθητή, αποβλέπει και στη συναισθηματική και κοινωνική αγωγή του.

❤️