Εργαστήρια Δεξιοτήτων – Επιχειρηματικότητα

Οι μελλοντικοί μας επιχειρηματίες σε δράση .Ετοιμάζουν πυρετωδώς τα επιχειρηματικά τους σχέδια και τα καταθέτουν σε λίγες ώρες για την τελική τους αξιολόγηση .Εκτακια μας αγαπημένα σας καμαρώνουμε και σας αγαπάμε πάντα.

Παγκόσμια Ημέρα Γαλλοφωνίας

Οι μαθητές της Πέμπτης τάξης γιορτάζουν την παγκόσμια ημέρα Γαλλόφωνιας, στις 20 Μαρτίου.

Ερευνούν στο διαδίκτυο τι σημαίνει ο όρος Γαλλόφωνοι, αναζητούν και μας παρουσιάζουν σχολικές τάξεις σε όλο τον κόσμο όπου μιλούν Γαλλικά, φτιάχνουν τον παγκόσμιο χάρτη με τις χώρες που έχουν επίσημη γλώσσα τα Γαλλικά, δημιουργούν συννεφολεξα και παίζουν παιχνίδια online και επιτραπέζια. Ταξιδέψαμε έτσι σε όλες τις γωνίες του κόσμου χάρη στη ξένη γλώσσα που μαθαίνουμε.

Διαγωνισμός Μικροί “Picasso”

Διαγωνισμός Μικροί “Picasso”

Οι μικροί μας «Picasso» δημιούργησαν… Σειρά σας να ψηφίσετε τα έργα τους!
Ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα και βοηθήστε τους μικρούς μας καλλιτέχνες να κερδίσουν υπέροχα δώρα!

1. Περιηγηθείτε ανάμεσα σε περισσότερες από 1800 ζωγραφιές με θέμα «Η αξία της ανακύκλωσης και ειδικότερα της ανακύκλωσης των άχρηστων ελαστικών οχημάτων»
  2. Ψηφίστε έως και 3 ζωγραφιές που σας άρεσαν περισσότερο.
  3. Κάντε share το διαγωνισμό για να ψηφίσουν ακόμη περισσότεροι χρήστες τα έργα των παιδιών.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Ο διαγωνισμός αφορά σε ζωγραφιές που έχουν προκύψει από τη δήλωση σχολείων στον διαγωνισμό «ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΔΑΠΕΔΩΝ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ★ ΖΩΓΡΑΦΙΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΣΕ ΕΝΑ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΔΑΠΕΔΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΟΥ» ο οποίος έχει ήδη ολοκληρωθεί και δεν μπορούν να δηλωθούν εκ νέου ζωγραφιές.

Σχολική Γιορτή για την Εθνική Επέτειο

Η Εθνική Επέτειος της 25ης Μαρτίου 1821 συνδέθηκε με την έναρξη του ελληνικού αγώνα για την αποτίναξη του Οθωμανικού ζυγού και έχει ένα βαθύ και διαχρονικό συμβολισμό για όλους μας .Αποτελεί μία βαριά παρακαταθήκη για όλες τις γενεές.

Είναι συνώνυμο των ιδανικών της ελευθερίας, του πάθους για την πατρίδα, του αγώνα για την επιβίωση του έθνους.
Είναι αυτά τα ιδανικά που συνοδεύουν κι εμψυχώνουν τους ανθρώπους  στις δύσκολες στιγμές, στις μεγάλες αποφάσεις, είναι αυτά που τους ενώνουν, που τους κάνουν Ήρωες.

Χρόνια πολλά σε όλους !!!!

Πρόγραμμα Company Junior

Στα πλαίσια του προγράμματος Company Junior  στο οποίο συμμετέχει η ΣΤ τάξη του σχολείου μας ,με αφορμή τα εργαστήρια δεξιοτήτων με θέμα την επιχειρηματικότητα ,ήρθαμε σε  διαδικτυακή συνάντηση ,την Παρασκευή 18 Μαρτίου ,με την κυρία Τσάγκα διευθύντρια Τράπεζας στον Νομό Σερρών.

Τα παιδιά έθεσαν τις δικές τους ερωτήσεις με σκοπό να μάθουν περισσότερα για το συγκεκριμένο  επάγγελμα και στη συνέχεια μίλησαν για τα μελλοντικά τους σχέδια.

Επόμενος στόχος μας να καταφέρουμε να οργανώσουμε μια καινοτόμα εικονική επιχείρηση και να αποστείλουμε τις επιχειρηματικές μας ιδέες και τα σχέδια για την  αξιολόγησή τους.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΕ ΑΓΓΕΙΟΠΛΑΣΤΕΙΟ ΤΗΣ ΑΝΩΠΟΛΗΣ”Γινόμαστε μικροί αγγειοπλάστες” Μέσα από τη βιωματική μάθηση και την επαφή μας με τον πηλό, και γνωρίσαμε την πανάρχαια τέχνη της αγγειοπλαστικής και νιώσαμε τη χαρά της δημιουργίας !

Enter
Κατερίνα

«Νιώσε και μύρισε το άρωμα των φυτών» Από ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΤΡΙΣ Στις Μαρ 17, 2022 «Νιώσε και μύρισε το άρωμα των φυτών» – ευρωπαϊκό πρόγραμμα etwinning με το 10 Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου 141 Κοινοποίηση «Νιώσε και μύρισε το άρωμα των φυτών» είναι ο τίτλος που φέρει το ευρωπαϊκό πρόγραμμα etwinning στο οποίο συμμετέχει φέτος το 10 Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου. Οι εκπαιδευτικοί περιγράφουν πως «για την ευαισθητοποίηση των παιδιών έγιναν πολλές δράσεις. Ξεκινήσαμε με ένα θεατρικό παιχνίδι με τίτλο το μυστικό ενός φύλλου. Έφτιαξαν δρώμενα χόρεψαν πάνω στα φύλλα κι έφτιαξαν όμορφες συνθέσεις. Συγκινήθηκαν στο άκουσμα του βιβλίου «Η γαλατένια γαρδένια» της Ζαμπίας Λαζανάκη. Μια γαρδένια που τους μίλησε στην παιδική τους ψυχή με το άρωμά της, που τους ζήτησε βοήθεια για να μην μαραθεί. Από τότε τα παιδιά φυτεύουν λουλούδια σε γλάστρες και τα φροντίζουν. Κάθε μέρα τους λένε καλημέρα κι όμορφες ευχές νιώθοντας πως τα φυτά είναι ζωντανοί οργανισμοί που χρειάζονται αγάπη για να ζήσουν. «Νιώσε και μύρισε το άρωμα των φυτών» – ευρωπαϊκό πρόγραμμα etwinning με το 10 Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου Η διευθύντρια μας ή κ Ελένη Τερζάκη ζήτησε από τον Δήμο την δέντρο φύτευση της αυλής κι ο Δήμος ανταποκρίθηκε άμεσα. Έτσι ένα πρωί στη θέση των άδειων παρτεριών τα παιδιά βρήκαν ψηλά δέντρα και άκουσαν μια ολοπράσινη καλημέρα. Ο μπαμπάς του Μιχάλη του μαθητή μας,ο κ.Μάνος, μάς πρόσφερε αρωματικά βότανα της Κρήτης. Τα μυρίσαμε τα γευτήκαμε και τα ανταλλάξαμε με βότανα των άλλων χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Δίκταμος, φλισκούνι, κίστος, μαλοτήρα και φασκόμηλο ταξίδεψαν το άρωμα της Κρήτης στην Ευρώπη. Ώσπου μια μέρα παραλάβαμε κι εμείς από τα παιδιά της Πολωνίας και της Ρουμανίας δύο πακέτα που μοσχοβολούσαν αρώματα. Άρωμα αδελφοσύνης, προσφοράς, αλληλεγγύης, άρωμα αγάπης. Κι αυτή είναι η μαγεία των ευρωπαϊκών προγραμμάτων. Η ένωση των λαών. Μακάρι όλοι οι λαοί να αντάλλαζαν μόνο γεύσεις και αρώματα. Να αντάλλαζαν μόνο Ειρήνη!» Συντονίστρια του έργου είναι η κ. Βάννα Μυρωνάκη και συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί οι κ.κ. Ελένη Τερζάκη, Κατερίνα Σαρρή, Κατερίνα Χναράκη, Στέλλα Τσαΐνη.

Δεν είναι αποκριάτικη γιορτή …Είναι μία από τις ωραιότερες στιγμές που μοιραστήκαμε δάσκαλοι ,μαθητές και γονείς .Όλοι μαζί μια γροθιά ,κόψαμε ράψαμε ,διαβάσαμε ,μάθαμε ,παίξαμε , χαρήκαμε …ΚΑΙ τώρα ανάμνηση πια μας θυμίζει πως οι μικρές στιγμές στη ζωή κάνουν όλη τη διαφορά ….