ΕΟΡΤΑΣΤΗΚΕ Η ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΗΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Σήμερα το σχολείο μας ντύθηκε ξανά στα γαλανόλευκα…Γέμισε πάλι από παιδικές φωνές και τραγούδια από το Έπος του 40… Οι στις δασκάλες της Β τάξης με τη μουσικό ,τις παράλληλες και τους μαθητές μας έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό!!!

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας που δεν ξεχνούν την ημέρα …και είναι άξιοι συνεχιστές των ηρωικών προγόνων τους !

Οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν τα αγώνισμα Μπότσια

Σήμερα αντιπροσωπεία του σχολείου μας παρακολούθησε στα Δύο Αοράκια, το άθλημα των Παραολυμπιακών αγώνων Μπότσια.

Αθλητές από όλο τον κόσμο ,με προβλήματα κινητικής αναπηρίας συναγωνίζονταν χρησιμοποιώντας τα ατομικά τους αμαξίδια.

Οι μαθητές μας εμψυχωσαν τους καταξιωμένους αθλητές και ιδιαίτερα τα μέλη της Ελληνικής ομάδας .

“ΨΥΧΟΔΥΝΑΜΙΚΕΣ ΤΩΝ ΡΟΛΩΝ-ΕΙΚΟΝΕΣ ΑΥΤΟΒΕΛΤΙΩΣΗΣ”

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου η προγραμματισμένη διάλεξη με τίτλο : “Ψυχοδυναμικές των ρόλων-Εικόνες αυτοβελτίωσης”, με εισηγητή τον Emanuele Argento, ψυχολόγο.

Οι εκπαιδευτικών του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τη συγκεκριμένη διαλεξη.

Οι προβληματισμοί που τέθηκαν πολλοί. Τροφή για σκέψη που οδήγησε στην διατύπωση της ανάγκης για συνέχεια.

Ευχή μας λοιπόν η συνέχεια της αρχής ετούτης.

Η συγκεκριμένη διάλεξη ήταν συνδιοργάνωση των παρακάτω σχολείων:

36ο Δημ.Σχολείο Ηρακλείου

10ο Δημ.Σχολείο Ηρακλείου

1ο Δημ.Σχολείο Αλικαρνασσού

2ο Δημ.Σχολείο Αχαρνών

Δημ.Σχολείο Βασιλείων

Η Φιλαρμονική Του Δήμου Ηρακλείου Στο Σχολείο Μας

Μια εξαιρετική μουσική εκδήλωση, από τη Φιλαρμονική του Δήμου Ηρακλείου, είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε σήμερα στην αυλή μας. Η μπάντα επισκέφτηκε το σχολείο μας, έπειτα από πρόσκληση της Διευθύντριας του σχολείου μας.

Οι μικροί μας μαθητές γνωρίσαν από κοντά μικρά και μεγάλα παράξενα μουσικά όργανα, άκουσαν τους ήχους τους και τραγουδήσαν με συνοδεία μουσικής όμορφα τραγούδια. Στο τέλος χορέψαν στο ρυθμό της μουσικής.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα τους μουσικούς της Φιλαρμονικής του Δήμου Ηρακλείου που μας τίμησαν με την επίσκεψή τους στο σχολείο μας και ιδιαίτερα τη μαέστρο αρχιμουσικό ….. για την εξαιρετική τους παιδαγωγική ευαισθησία.

Και του χρόνου να μας έρθουν ξανά!

ΕΟΡΤΑΣΤΗΚΕ Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Με αφορμή την 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού,το σχολείο μας πραγματοποίησε επίσκεψη σήμερα Πέμπτη 5/10/2023 στο γήπεδο του Π.Ο.Α. προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης αξία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού, για την ψυχική και σωματική υγεία των παιδιών.

Στο πλαίσιο αυτό και έχοντας ως βασική επιδίωξη το « Ευ αγωνίζεσθε » οι γυμναστές του σχολείου μας ,με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών πραγματοποίησαν ποικίλες αθλητικές δράσεις ,έπαιξαν και διασκέδασαν προάγοντας παράλληλα το αθλητικό ιδεώδες καθώς ο αθλητισμός μας διδάσκει πολλά.

Μας διδάσκει την σκληρή δουλειά, την αφοσίωση, την αυτοπειθαρχία και την συνεργασία. Μας ενθαρρύνει να υπερνικήσουμε τα εμπόδια και να αναπτύξουμε τον χαρακτήρα μας. Καλεί μας να είμαστε υγιείς, φυσικά και ψυχικά, και να διατηρούμε μια ισορροπημένη ζωή!

Η ικανοποίηση που λάβαμε ως εκπαιδευτικοί από την χαρά της συμμετοχής των μαθητών μας ήταν μεγάλη.

Η χαρά της συμμετοχής στα πρόσωπα των μαθητών ήταν φανερή! Με ανυπομονησία θα προσμένουμε την πραγματοποίηση αντίστοιχων δράσεων!!!

Οι Α.Τ.Α.Χ.Τ.Ο.Ι. ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Για άλλη μια χρονιά η εθελοντική ομάδα Α.Τ.Α.Χ.Τ.Ο.Ι. προσέφεραν σχολικά είδη σε ευάλωτους μαθητές που φοιτούν στο σχολείο μας.

Το εθελοντικό σωματείο Α.Τ.Α.Χ.Τ.Ο.Ι. (Άνθρωποι της Αλληλεγγύης Χωρίς Τείχη και Οικονομική Ιδιοτέλεια)είναι εθελοντική – μη κυβερνητική οργάνωση, μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, που έχει ως κύριο στόχο να προάγει την ιδέα του εθελοντισμού με την πραγματοποίηση διάφορων δράσεων.

Η διεύθυνση και το προσωπικό του σχολείου τους ευχαριστεί θερμά!!!