Κινητικότητα του σχολείου μας στο Μπιρζάϊ της Λιθουανίας

Κινητικότητα 10ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου, από 1/4/23 έως 8/4/23 στο Μπιρζάϊ της Λιθουανίας στα πλαίσια του προγράμματος “Health is the beginning of everything”.

Στα πλαίσια αυτής της κινητικότητας, οι εταίροι από Ηνωμένο Βασίλειο, Γαλλία, Τουρκία, Ελλάδα και Λιθουανία, είχαμε την ευκαιρία να διδάξουμε και να διδαχτούμε παραδοσιακούς χορούς της κάθε χώρας, να μπούμε στις τάξεις και να παρακολουθήσουμε την εκπαιδευτική διαδικασία σε διάφορα μαθησιακά αντικείμενα, να δοκιμάσουμε την τοπική κουζίνα και τις δράσεις του σχολείου στα πλαίσια της υιοθέτησης ενός υγιεινού τρόπου διατροφής και άσκησης, να γνωρίσουμε τις καθημερινές συνήθειες και τις παραδόσεις, να ανταλλάξουμε καλές πρακτικές στα πλαίσια του προγράμματος και τέλος να ανανεωθεί το ραντεβού μας για τον Ιούνιο στη Βρέστη της Γαλλίας με το κλείσιμο!

Ήταν μια κινητικότητα άξια λόγου, ακριβώς πάνω στους σκοπούς του προγράμματος!!!

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Λίγο πριν τη λήξη του σχολικού έτους το 10ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου, διοργανώνει την 5η εθελοντική αιμοδοσία στις 5/5/23 από 16:00 έως 20:00 στην αίθουσα πολλαπλών!!

Διότι οι ανάγκες είναι πολλές και δεν επιβαρύνει σε τίποτα τον αιμοδότη. Μα κυρίως γιατί η αλληλεγγύη και η προσφορά ήταν και είναι κομμάτι του λαού μας !!! Σας περιμένουμε όλους!!!

ΣΤΗ ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ ΤΟ 10ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Το πρόγραμμα Erasmus Health is the beginning of everything του 10ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου και συγκεκριμένα η πρόσφατη κινητικότητα στη Λιθουανία, παρουσιάστηκε μέσα από την εκπομπή Κρήτη σήμερα, στο Κρήτη TV. Ευχαριστούμε τη συνάδερφο Κατερίνα Χναράκη για την παρουσίαση του προγράμματος στην εκπομπή!!