Η διεύθυνση και ο σύλλογος διδασκόντων του 10ου Δ. ΣΧ Ηρακλείου ευχαριστούν τον ομοσπονδιακό προπονητή πετοσφαίρισης και υπεύθυνο Κρήτης κ. Νικήτα Νικητάκη για παρουσίαση του αθλήματος που έκανε στους μαθητές -ιες του σχολείου μας. Ο αθλητισμός προάγει την ευγενή άμιλλα, την σωματική και ψυχική υγεία, την αυτοεκτίμηση και την κοινωνική συναναστροφή. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το άθλημα της πετοσφαίρισης και να πάρουν μια ώθηση για να βάλουν την σωματική άσκηση στην καθημερινότητα τους. Ευχόμαστε στον κ. Νικητάκη καλή συνέχεια στο έργο του.

Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος etwinning με τίτλο Νιώσε και μύρισε το άρωμα των φυτών “feel and smell the scent of plants” που συμμετέχει το σχολείο μας το 10 Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου στείλαμε αρωματικά βότανα της Κρήτης σε άλλα σχολεία της Ευρώπης με σκοπό να ανταλλάξουμε γεύσεις και αρώματα.Ευχαριστουμε τον κύριο Εμμανουήλ Μάνο για την προσφορά των βοτάνων Dictamus. Δίκταμος, φλισκούνι, κίστος κα φασκόμηλο ταξίδεψαν το άρωμα της Κρήτης στην Ευρώπη.

Εθελοντική αιμοδοσία στο 10ο Δημοτικό σχολείο Η εθελοντική αιμοδοσία με το σύνθημα “Δίνω Αίμα – Δίνω Ζωή”, πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη του τμήματος Αιμοδοσίας του ΠΑΓΝΗ Με μεγάλη συμμετοχή εθελοντών, χαμόγελα και ισχυρή θέληση για προσφορά, πραγματοποιήθηκε χθες Παρασκευή 4 Φεβρουαρίου η εθελοντική αιμοδοσία που συνδιοργάνωσαν ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων του 10ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου. Με το σύνθημα “Δίνω Αίμα – Δίνω Ζωή”, οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί προσήλθαν στην ειδικά διαμορφωμένη και υγειονομικά ασφαλή αίθουσα του 10ου Δημοτικού Σχολείου, συνοδευόμενοι από τους μικρούς μαθητές.

Στα πλαίσια της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου και με ποικίλες δράσεις σε περισσότερες από 180 χώρες ανά τον κόσμο, το σχολείο μας μετείχε και φέτος ενεργά στην ευαισθητοποίηση των μαθητών/-τρια με πολλαπλά ερεθίσματα. Στα πλαίσια του μαθήματος των ΤΠΕ και με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κ. Βιολιντζή Κωνσταντίνο, τμήματα του σχολείου μας παρακολούθησαν σε σύγχρονη συνεδρία, την διαδικτυακή ημερίδα της της Δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος, υπό την αιγίδα του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας και εμπλουτίζοντας τις γνώσεις τους και ενισχύοντας ψηφιακές δεξιότητες. Παράλληλα, περιηγήθηκαν σε ιστοτόπους με σχετικό ενημερωτικό υλικό και απάντησαν με κριτική σκέψη σε υποθετικές μελέτες περίπτωσης. Η προσπάθεια μας θα είναι συνεχής και με διάχυση σε όλες τις τάξεις και τα λοιπά διδακτικά αντικείμενα.