Πασχαλινές δράσεις 10ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου

Λίγο πριν τις πασχαλινές διακοπές, οι μαθητές του σχολείου μας, κατασκεύασαν, έπαιξαν, συγκέντρωσαν τρόφιμα,διασκέδασαν, γέμισαν με χαρούμενες φωνές το σχολείο. Καλό Πάσχα με υγεία και ειρήνη σε όλο τον κόσμο!!

Ημέρα χαράς για τη Στ’ τάξη

Μια μέρα που αφουγκράστηκε τις επιθυμίες των παιδιών και των δασκάλων .Όλη η ΣΤ στην αυλή με τους δασκάλους της συμπαίκτες, διαιτητές και φωτογράφους  και μια διευθύντρια να εμψυχώνει την όμορφη πρωτοβουλία για παιχνίδι .
Ας ήταν πάντα το σχολείο ένα εργαστήρι κίνησης ,παιχνιδιού και χαράς …

2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΓΙΟΡΤΗ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ Δράσεις 10ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου

Ευχαριστούμε πολύ τη δασκάλα του σχολείου μας, κα Μυρωνάκη Βάνα, που σε κάθε ευκαιρία, μας χαρίζει τόσο όμορφες δράσεις!!! Στο 10ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου, συνέβη κάτι μαγικό, τα βιβλία ξέφυγαν από τα ράφια της βιβλιοθήκης βρέθηκαν, στα χέρια των παιδιών και τους είπαν ένα μυστικό. Πλησιάζει η γιορτή μας, η γιορτή του παιδικού βιβλίου, 2 Απριλίου και θέλουμε να την γιορτάσουμε μαζί, να σας ταξιδέψουμε στον κόσμο μας. Έτσι τα παιδιά έβαλαν μουσική και χόρεψαν μαζί στο ρυθμό της φαντασίας, της περιπέτειας, της χαράς και με αφορμή ένα παραμύθι της Βάννας Μυρωνάκη με τίτλο “Εάν ήμουν βιβλίο τι θα ήθελα να γίνω” έπαιξαν τι άλλο; θεατρικό παιχνίδι! Αν ήμουν βιβλίο θα ήθελα να γίνω: ΓΕΦΥΡΑ κι όλοι οι άνθρωποι της γης να δίνανε τα χέρια. ΣΚΑΛΑ να ανεβαίνεις στον ουρανό να παίζεις με τα αστέρια. ΜΑΓΙΚΟ ΧΑΛΙ να ταξιδεύεις σε χώρες παραμυθένιες και ΑΛΟΓΟ να καλπάζεις σε δάση μακρινά να συναντάς νεράιδες και ξωτικά ΠΟΛΥΧΡΩΜΗ ΟΜΠΡΕΛΑ κι ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ να λουστείς όλα τα χρώματα της γης. ΤΡΕΝΟ που να μην πατάω φρένο σ’ ένα ταξίδι ονειρεμένο ΦΩΤΟΣΠΑΘΟ για να νικάς όλους τους δράκους μονομιάς. ΔΙΣΚΟΣ να σου προσφέρω μέλι και γάλα. ΑΚΟΡΝΤΕΟΝ να ακούσεις μουσική σε ουρανένια σάλα ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΚΑΛΙΑ να χωράνε όλα τα παιδιά μαύρα, κίτρινα, λευκά. ΣΥΝΝΕΦΟ να βρέχω όνειρα ΛΕΥΚΗ ΣΕΛΙΔΑ να γράψεις την δική σου ιστορία…….. Τα παιδιά από τους τίτλους των βιβλίων που κρατούσαν στα χέρια έφτιαξαν τις δικές τους ιστορίες. Χρόνια σου πολλά βιβλίο μια ευχή από το 10ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου.