Αγαπητοί γονείς.
‘Οπως γνωρίζετε το σχολείο μας συμμετέχει σε ένα πρόγραμμα ERASMUS ΚΑ 229 με τίτλο “Mac Traction”
Την Παρασκευή 19/4 στις 10:00 -11: 30 πίνοντας το καφεδάκι σας μαζί μας, θα ενημερωθείτε για την πορεία του προγράμματος.
Σας περιμένουμε όλους!!! Είστε όλοι καλεσμένοιΗ εικόνα ίσως περιέχει: κούπα καφέ, καφέ και φαγητόοι!!!

Εγγραφές σε νηπιαγωγεία και δημοτικά σχολεία: Πότε ξεκινούν – τα δικαιολογητικά

Στο διάστημα απο  6 έως 20 Μαΐου 2019 πρέπει να γράψουν οι γονείς τα παιδιά τους σε νηπιαγωγεία και δημοτικά σχολεία. Όπως ανακοίνωσε το υπουργείο Παιδείας στα Νηπιαγωγεία, για το σχολικό έτος 2019-20, θα φοιτήσουν μαθητές  που την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής συμπληρώνουν την ηλικία των τεσσάρων (4) ετών. Συγκεκριμένα, εγγράφονται στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2019-20, μαθητές γεννημένοι το 2014 και το 2015 και τα Νηπιαγωγεία υποχρεούνται να δεχτούν όλες τις αιτήσεις νηπίων και προνηπίων που έχουν γεννηθεί αυτά τα έτη.

Όσο αφορά στα απαιτούμενα δικαιολογητικά για τις εγγραφές των παιδιών είναι τα εξής:
α. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΠΕΘ.
β. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή,
δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή. Συνιστάται, οι Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων όπως ελέγχουν με ιδιαίτερη προσοχή το εν λόγω αποδεικτικό στοιχείο, προκειμένου οι αιτήσεις εγγραφής να υποβάλλονται αποκλειστικά και μόνο στο σχολείο που ανήκουν οι μαθητές σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας
ε. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό
.

Μπράβο σε όλα τα σχολεία που συμμετείχαν στην 5η συνάντηση σχολικών χορωδιών αλλά και στους διοργανωτές της συνάντησης αυτής. Οι Συναντήσεις Σχολικών Χορωδιών είναι κάτι πρωτότυπο, μοναδικό, πολύ
όμορφο, με Καλλιτεχνική, Ψυχαγωγική και Επιμορφωτική Χροιά, με πρωταγωνιστές μαθητές των Δημοτικών. Εκατοντάδες μαθητές δουλεύουν εντατικά, συστηματικά και πειθαρχημένα επί μήνες για να προσφέρουν ένα σπουδαίο μουσικό αποτέλεσμα. Η άριστη συνεργασία διευθυντή, Συλλόγου Διδασκόντων και εξειδικευμένου εκπαιδευτικού Μουσικής δείχνει ότι μπορεί να γίνουν θαύματα στο σχολείο.
Η εικόνα ίσως περιέχει: 7 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα στη σκηνή

Το 5ο Φεστιβάλ Σχολικών Χορωδιών την Κυριακή 14 Απριλίου 2019 από τις 17:00 μ.μ. στο κινηματοθέατρο «ΑΣΤΟΡΙΑ».
Συμμετέχει και η χορωδία του σχολείου μας, με την καθοδήγηση της συν.Σόνιας Φωτοπούλου.
Σας θέλουμε όλους κοντά μας !!!

Μια επίσκεψη των νηπίων του γειτονικού μας νηπιαγωγείου έδωσε έναν χαρούμενο και διαφορετικό τόνο στη μέρα μας .
Οι συνάδερφοι της Α τάξης του σχολείου μας ,οι Γυμναστές και οι συνάδερφοι Νηπιαγωγοί του 5ου γειτονικού  μας Νηπιαγωγείου συνεργάστηκαν και από κοινού οργάνωσαν το μάθημά τους.