Εορτασμός της 25ης Μαρτίου

Πραγματοποιήθηκε και φέτος ο εορτασμός για τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και την Επανάσταση του 1821 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων στο χώρο του σχολείου μας!

Τα παιδιά με ενθουσιασμό τραγούδησαν επετειακά τραγούδια, ύμνησαν και τίμησαν τους ήρωες και την αξία της λευτεριάς!!!

Την επιμέλεια της γιορτής είχε η μουσικός του σχολείου μας Κα Σόνια Φωτοπούλου και πραγματοποιήθηκε με τη συμμετοχή των μαθητών της Στ’ τάξης.

Δράσεις για την παγκόσμια ημέρα του σχολικού εκφοβισμού

Την Παρασκευή 10/3 /2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ,με αφορμή την παγκόσμια ημέρα σχολικού εκφοβισμού(6 Μαρτίου)δράσεις που αφορούσαν το φαινόμενο αυτό,με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών και τη δική τους προσωπική επαφή με τέτοιου είδους περιστατικά.

‘Ολο το σχολείο ανα τάξεις βγήκαν στον προαύλιο χώρο και έδωσαν με διαφορετικό τρόπο(δραματοποίηση, παιχνίδια ρόλων ,τραγούδια ,εικαστικές αναπαραστάσεις και αθλητικά δρόμενα)ένα ηχηρό μήνυμα για την απαλοιφή αυτού του φαινομένου.

Ήταν μια αφορμή να καταδείξουμε πως τέτοιου είδους φαινόμενα είτε λεκτικής είτε σωματικής βίας δε χωρούν σε κανένα περιβάλλον,αλλά η ενσυναίσθηση ,η συνεργασία και η αλληλεγγύη μεταξύ μας μπορεί και πρέπει να τα απομακρύνει.

Δράση αγωγής και προαγωγής Υγείας για τον εκφοβισμό σε φυσικό και διαδικτυακό χώρο.

Την Παρασκευή 9/3/2023 οι μαθητές της Στ’ τάξης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τη δράση της 3ης ΤΟΜΥ Ηρακλείου σχετικά με τον εκφοβισμό.

Η Κα.Δήμητρα Σοφία: επισκέπτρια Υγείας & Κος.Φίλιππος Αρχιτεκτονίδης ,κοινωνικός λειτουργός παρουσίασαν,ενημέρωσαν και προβλημάτισαν τους μαθητές σε θέματα σχετικά με τις διαφορές μορφές βίας, τις μορφές εκφοβισμού,τις συνέπειες εκφοβισμού σε παιδιά και εφήβους ,όπως και τον κύκλο της βίας.

Ολοκληρώνοντας τη δράση πραγματοποιήθηκε παιχνίδι ρόλων που περιελάμβανε όλες τις μορφές βίας με τη συμμετοχή των μαθητών !!!

Εκπαιδευτική εκδρομή στη Βουλή Των Ελλήνων

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στις 23-27 Φεβρουαρίου 2023 εκπαιδευτική εκδρομή των μαθητών της Στ’ του σχολείου μας στην Αθήνα, στο πλαίσιο των προγραμματισμένων εκπαιδευτικών επισκέψεων στη Βουλή των Ελλήνων.

Οι μαθητές, με τη συνοδεία των κηδεμόνων τους είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν σημαντικά ιστορικά μνημεία ,να επισκεφθούν εκπαιδευτικούς χώρους και να ψυχαγωγηθούν.

Τα παιδιά μας αφού απόλαυσαν τη σύντομη αυτή επίσκεψη στην πρωτεύουσα και στον «ναό της δημοκρατίας» επέστρεψαν στην Κρητη πιο πλούσια σε γνώσεις σχετικά με την ιστορία της χώρας μας και τη λειτουργία του δημοκρατικού πολιτεύματος,αλλά και εμπειρίες!!!

Ιδιαίτερα θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τη διευθύντρια και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας που φρόντισαν για την άρτια οργάνωση της εκδρομής,όπως και τον σύλλογο γονέων που ενίσχυσε οικονομικά μια από τις επισκέψεις των μαθητών!!!