Ενημέρωση γονέων 10ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι οι έλεγχοι προόδου Α τριμήνου των μαθητών μας από Γ’ μέχρι και ΣΤ’ τάξη, έχουν ήδη σταλεί στα προσωπικά σας email. Οι γονείς των μικρότερων τάξεων Α’ και Β’ τάξης θα ενημερωθούν μέχρι αύριο, Τετάρτη 23/12/2020,από τις δασκάλες των τμημάτων, είτε τηλεφωνικά είτε μέσω της πλατφόρμας webex, μετά από συνεννόηση. Η Διευθύντρια και το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας σας εύχονται ολόψυχα καλά Χριστούγεννα με υγεία και ευτυχία!!!

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι από την Τρίτη 8 Δεκεμβρίου, στο πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης «Υποστήριξη σχολικών Μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης από Ψυχολόγους και Κοινωνικούς Λειτουργούς» (ΟΠΣ 5070727), ανέλαβε τα καθήκοντά της στο σχολείο μας ως Προσωρινή Αναπληρώτρια, μέλος Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού, κλάδου Κοινωνικών Λειτουργών ΠΕ 30 για το διδακτικό έτος 2020-2021, για 5 ώρες την εβδομάδα (κάθε Πέμπτη) η κ. Κονταξάκη Βικτωρία. Στο πλαίσιο συμβουλευτικών παρεμβάσεων, όσοι επιθυμούν ραντεβού μπορούν να δηλώνουν τα στοιχεία τους στην παρακάτω φόρμα: https://forms.gle/wcjyTVriPxLdeqL37 και η ίδια θα επικοινωνεί τηλεφωνικά για να καθορίζεται η ώρα της διαδικτυακής συνομιλίας. Περισσότερες λεπτομέρειες για το πως θα μπουν στην webex και στο δωμάτιο της κ.Κονταξάκη θα δίνονται από την ίδια. Καλές Γιορτές Η Διευθύντρια του Σχολείου

ERASMUS PLUS  KA229

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι το σχολείο μας έχει συνεργατικό ρόλο για τα έτη 2020-2022 σε δύο προγράμματα Erasmus Plus ΚA229 .

Το πρώτο ονομάζεται

Health is the beginning of everything.

Oι ανθυγιεινές διατροφικές συνήθειες και η έλλειψη σωματικής άσκησης μεταξύ των παιδιών του σχολείου είναι ένα ανησυχητικό πρόβλημα που έχει προκύψει τα τελευταία χρόνια μια που και η τεχνολογία έχει ωθήσει τα παιδιά σε εσωτερικούς  χώρους .

Παίρνοντας μέρος στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, στοχεύουμε ως σχολείο:

·      Να ευαισθητοποιήσουμε ένα μεγάλο ποσοστό των συμμετεχόντων στις αρχές της υγιεινής διατροφής .

·      Να αυξήσουμε τη σωματική τους δραστηριότητα .

·      Να βελτιώσουμε τις δεξιότητες επικοινωνίας .

·      Να ανταλλάξουμε ως εκπαιδευτικοί ιδέες και καλές πρακτικές.

·      Να αποκτήσουμε γνώσεις σχετικά με την ποικιλομορφία των Ευρωπαϊκών αθλημάτων και πολιτισμών.

Το έργο απευθύνεται σε τρεις ομάδες στόχους.

Η πρώτη είναι αυτή των μαθητών.

Η δεύτερη, είναι αυτή  των   γονέων και κηδεμόνων, οι οποίοι θα συμμετέχουν στις δραστηριότητές μας ώστε να ευαισθητοποιηθούν σχετικά με τη σημασία της υγιεινής διατροφής.

Η τρίτη ομάδα, είναι αυτή των  εκπαιδευτικών, οι οποίοι θα ανταλλάσσουν εμπειρίες και πρακτικές και θα τις εφαρμόσουν στα δικά τους σχολεία, έτσι ώστε να διασφαλιστεί η αποτελεσματικότητα του έργου.

Το δεύτερο πρόγραμμα Erasmus Plus KA229 ονομάζεται:

Hand in hand with games from the past to the future .

Στόχοι μας είναι:

·      Να ερευνήσουμε θετικά  αποτελέσματα των παραδοσιακών παιδικών παιχνιδιών στη συμπεριφορά και τη μάθηση των παιδιών και την κοινωνική τους ένταξη.

·      Να μειώσουμε τα θέματα του σχολικού εκφοβισμού καθώς και να αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα κοινωνικοποίησης που παρατηρούνται στα σχολεία ,δίνοντας προσοχή στα θετικά αποτελέσματα των παραδοσιακών παιχνιδιών.

·      Να βελτιώσουμε το σχολικό κλίμα .

·      Να σεβαστούμε  τη συνέχεια της κληρονομιάς

·      Να βρούμε  τρόπους δημιουργικής ενασχόλησης των μαθητών μας .

·      Να γνωρίσουν όχι μόνο τα παιχνίδια των παππούδων τους αλλά και άλλων λαών.

·      Να αναπτύξουν πνεύμα συνεργασίας και ομαδικότητας .

·      Να χαρούν και να ψυχαγωγηθούν μέσα από το παιχνίδι.

Συνοψίζοντας, ως εκπαιδευτικοί του 10ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου είμαστε πολύ ευχαριστημένοι γιατί μέσα και από τα δύο προγράμματα  ErasmusPlusKA229  θα   ανοίξουμε το σχολείο μας στην παγκόσμια εκπαιδευτική κοινότητα και η επαφή μαθητών και εκπαιδευτικών με τις διαφορετικές πολιτισμικές και εκπαιδευτικές πραγματικότητες ,θα συμβάλλει καθοριστικά στη δημιουργία μελλοντικών πολιτών του κόσμου.