Η Ασφάλεια Μου Δικαίωμα Μου

Τα παιδιά του σχολείου μας παρακολουθησαν το προγράμματα «Η ασφάλεια μου Δικαίωμα μου» που υλοποιείται από την 1η Τ.ΟΜ.Υ. Ηρακλείου στα πλαίσια των δράσεων Αγωγής και Προαγωγής Υγείας της 7ης ΥΠΕ Κρήτης, το οποίο είναι εγκεκριμένο από τα αρμόδια Υπουργεία (Υγείας και Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων).

Υλοποιείται από το σχολικό έτος 2018-2019 σε σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Ηρακλείου και απευθύνεται στους μαθητές/ στις μαθήτριες όλων των τάξεων.

Η δράση αυτή περιλαμβάνει ενότητες σχετικά με τις προσωπικές περιοχές του σώματος και «τον κανόνα του εσώρουχο»

Σκοπός της είναι να ενημερώσει και να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές σχετικά με το δικαίωμα τους να προφυλάσσουν την ιδιωτικότητα και το σώμα τους, αλλά και τους εκπαιδευτικούς, ώστε να αποτελούν πρόσωπα εμπιστοσύνης για τα παιδια.

Η Κινητή Οδοντιατρική Μονάδα Στο Σχολείο Μας

Η Κινητή Μονάδα Προληπτικής Οδοντιατρικής της Περιφέρειας Κρήτης επισκέφτηκε το σχολείο μας, σήμερα Πέμπτη 18-01-2024 στις 09.00 το πρωί.

Τα παιδιά της Α’ & Β΄ τάξης εξετάστηκαν από τον οδοντίατρο κ. Βαρούχα Νικόλαο. Επίσης τα παιδιά παρακολούθησαν ένα μουσικοθεατρικό δρώμενο «Ο Γιατρός ο Κάστορας των δοντιών ο Μάστορας» από την κα. Ανδρουλάκη.

Μέσα από το παραμύθι μπόρεσαν αφενός να αντιληφθούν και να κατανοήσουν τη σημαντικότητα της διατήρησης της στοματικής τους υγείας, αφετέρου να αποτελέσουν τους πρεσβευτές στους γονείς τους αλλά και στο ευρύτερο κοινωνικό τους περιβάλλον.

Τους ευχαριστούμε πολύ!!!