Ευχαριστήριο της διεύθυνσης και του εκπαιδευτικού προσωπικού προς τους γονείς του σχολείου μας!!!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους γονείς του σχολείου μας,για την υποστήριξή τους στο έργο αγάπης και αυτά τα Χριστούγεννα!!!

Καλές γιορτές με υγεία και αγάπη!!!

Βράβευση των μικρών μας βιβλιοφάγων!!!

Την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου η υπεύθυνη βιβλιοθήκης Κα. Σαρρή Κατερίνα, έπειτα απο μια σειρά δράσεων πού αφορουν το βιβλιο,θα βραβεύσει τους μικρούς μας βιβλιοφάγους!!!

Σκοπος της εκδήλωσης ειναι ενίσχυση του πνεύματος φιλαναγνωσίας και η ενθάρρυνση νέων μαθητών σε αντίστοιχες δρασεις!!!

Σας περιμενουμε ολους στον αύλειο χωρο του σχολειου μας!!!

Xριστουγεννιάτικο Παζάρι στο σχολείο μας!!!

Ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας για ακόμη μία φορά φοράει τα γιορτινά του και βρίσκεται κοντά στους μικρούς μας μαθητές διοργανώνοντας Χριστουγεννιάτικο παζάρι στο χώρο του σχολείου μας από τις 20/12/22-23/12/22.

Μικροί και μεγάλοι θα έχουν τη δυνατότητα να ψωνίσουν Χριστουγεννιάτικα στολίδια και ενθύμια,ενιχύοντας ταυτόχρονα την προσπάθεια του συλλόγου.

Παράλληλα από τη Δευτέρα 12/12 και μέχρι την Παρασκευή 23/12 θα πραγματοποιείται συγκεντρωση τροφίμων μακράς διαρκείας για ευάλωτες οικογένειες του σχολείου μας που έχουν πραγματικά ανάγκη τη στήριξή μας και ιδιαίτερα αυτές τις γιορτινές ημέρες!!

Η λειτουργία του σχολείου μας την τελευταία εβδομάδα πριν τα Χριστούγεννα!!!

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες. Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τη λειτουργία του σχολείου την τελευταία εβδομάδα, πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων.

Συγκεκριμένα θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα εξής:Τη Δευτέρα 19/12, οι μαθητές όλων των τάξεων, θα επισκεφτούν το Τεχνόπολις και θα παρακολουθήσουν μια παιδική ταινία. Η μετακίνηση τους θα γίνει με λεωφορεία του ΚΤΕΛΤην Τρίτη 20/12, στις 11:45, θα δοθούν οι έλεγχοι προόδου και θα γίνει η ενημέρωση των γονέων από τους εκπαιδευτικούς. Από την Τρίτη 20/12 και μέχρι την Πέμπτη 22/12 θα πραγματοποιηθεί το χριστουγεννιάτικο παζάρι του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, στο χώρο του σχολείου.Από τη Δευτέρα 12/12 και μέχρι την Παρασκευή 23/12 θα γίνεται συγκέντρωση τροφίμων μακράς διαρκείας για οικογένειες του σχολείου μας, όπως γίνεται κάθε χρόνο.

Καλό θα ήταν να συμμετέχουμε όλοι, όπως και όσο ο καθένας μπορεί, σε μια προσπάθεια στήριξης των οικογενειών, ιδιαίτερα αυτές τις γιορτινές ημέρες. Τα τρόφιμα μπορούν να παραδίνονται κάθε πρωί στην πόρτα και κάθε μεσημέρι στο σχόλασμα.Την Πέμπτη 22/12 θα γίνει η Χριστουγεννιάτικη γιορτή, για τα παιδιά του σχολείου.

Την Παρασκευή 23/12 το σχολείο θα λειτουργήσει κανονικά, με την πρωινή ζώνη και το ολοήμερο.Καλές γιορτές σε όλους!!!

Η Διευθύντρια και το προσωπικό του σχολείου μας!!!

‘Εκθεση βιβλίου στο σχολείο μας!!!

Πραγματοποιήθηκε σήμερα με μεγάλη επιτυχία η έκθεση βιβλίου στο σχολείο μας όπως και η παρουσίαση των βιβλίων των συγγραφέων Αποστολίδη Χριστίνας και Καριωτακη Μαρίας,έπειτα από πρόσκληση της εκπαιδευτικού και υπεύθυνη βιβλιοθήκης Κας Σαρρή Αικατερίνης.

Τα παιδιά εδώ και μια εβδομάδα είχαν ενημερωθεί για την ημέρα αυτή ενώ συγχρόνως είχαν γνωρίσει τους συγγραφείς μέσα από την ανάγνωση των βιβλίων τους από την υπεύθυνη βιβλιοθήκης του σχολείου μας.

Η παρουσία των συγγραφέων ήταν μια χαρούμενη νότα για όλους μας γιατί με τον δικό τους μοναδικό τρόπο μας βοήθησαν να έρθουμε ακόμα πιο κοντά στο βιβλίο και να το κάνουμε φίλο μας .Παίξαμε ,τραγουδήσαμε ,χορέψαμε ,μεταμφιεστηκαμε ,γελάσαμε ,μάθαμε και εμπνευστηκαμε .

Είναι πολύ συγκινητικό να ακούς τα μικρά χειλάκια να ψιθυρίζουν αγαπώ το βιβλίο,ονειρεύομαι να αγοράσω αυτό το βιβλίο ,θέλω να δανειστώ αυτό το βιβλίο ….

Τα παιδιά μαθαίνουν εύκολα σα μικρά σφουγγαρακια που είναι …Μαθαίνουν να αγαπούν τη γνώση όταν αυτή έρχεται όπως ήρθε σήμερα στο σχολείο μας !!!

Ευχαριστούμε τους γονείς μας που στήριξαν την προσπάθεια αυτή και τους υποσχόμαστε ότι η συνέχεια θα είναι το ίδιο καταπληκτική !!!

Εργαστήρια Δεξιοτήτων <Γνωρίζω τα επαγγέλματα>

Σήμερα στο σχολειό μας,στα πλαίσια των Δεξιοτήτων,είχαμε τη χαρά να επισκεφτεί τα παιδιά της Β‘ταξης ,μια πολύ γλυκιά παιδίατρος και μητέρα μαθήτριάς μας ,η κυρία Γαρυφαλλιά Κωνσταντάκη.

Η γιατρός μας παρουσίασε και μας εξοικίωσε με βιωματικό τρόπο με τα “ιατρικά εργαλεία ” ενός παιδιάτρου !

Οι μικροί μας μαθητές ενθουσιάστηκαν!!!

Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία το 10 Δ. Σ. Ηρακλειου διοργάνωσε δράσεις ενημέρωσης και ευσθητοποίησης, που αφορούσαν στην προάσπιση των δικαιωμάτων των παιδιών με αναπηρία. Στην καταπολέμηση στερεοτύπων και προκαταλήψεων, στην αναγκαιότητα σεβασμού της μαθητικής ετερογένειας.

Τα παιδιά του Δ2 αφού παρακολούθησαν μια ιστορία “ο Νικόλας ένας αλλιώτικος φίλος” έπαιξαν παιχνίδια ενσυναίσθησης. Προσπαθώντας να μπουν ο ένας στα παπούτσια του άλλου, ένωσαν τις καρδιές τους, τις αντάλλαξαν μαζί με όνειρα, ελπίδες κι έφτιαξαν τις δικές τους ιστορίες που τις παρουσίασαν με ένα δρώμενο.

Τα καρεκλάκια έγιναν αναπηρικά αμαξίδια τα κορδόνια των παπουτσιών τους καρδιές. Κι ο μεγάλος τίτλος της δράσης μας “Αυτό που έχει σημασια είναι τα παιδιά”.