Σχολικοί Αγώνες Καλαθοσφαίρισης

Διεξήχθησαν την τρίτη 27/2 οι σχολικοί αγώνες καλαθοσφαίρισης δημοτικών σχολείων του νομού Ηρακλείου.

Το σχολείο μας συμμετείχε με 2 ομάδες, μία αγοριών και μία μικτή. Οι μαθητές μας έπαιξαν 6 αγώνες με απολογισμό 3 νίκες και 3 ήττες.

Το πιο σημαντικό βέβαια είναι ότι γυμνάστηκαν,διασκέδασαν, έκαναν καινούργιους φίλους και πήραν μία εμπειρία από τον αγωνιστικό αθλητισμό.

Προτεραιότητα Η Ασφάλεια Όλων

Την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2024, με μεγάλη μας χαρά υποδεχτήκαμε στον χώρο του σχολείου μας την προγραμματισμένη επίσκεψη υπαλλήλων της Τροχαίας Ηρακλείου.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία μέσα από μία πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση στην τάξη να ενημερωθούν για τους σωστούς κανόνες του Κ.Ο.Κ., να αναζητήσουν ως πεζοί σωστές πρακτικές που τους παρέχουν ασφάλεια και να μάθουν την ερμηνεία των σημάτων που συναντούν καθημερινά στον δρόμο. Απηύθυναν ερωτήματα, απάντησαν σε κουΐζ ενώ μια μεγάλη έκπληξη τους περίμενε στο προαύλιο.

Με τη συνοδεία των υπαλλήλων μπήκαν μέσα στο περιπολικό όχημα, αντιλήφθηκαν τη σπουδαιότητα του επαγγέλματος του τροχονόμου, ενώ δε δίστασαν να χρησιμοποιήσουν ακόμη και τον ασύρματο ή τη σειρήνα!

Τα παιδιά έμαθαν πληροφορίες για τον Κ.Ο.Κ. μέσα από μία υπέροχη και διαδραστική επίσκεψη αφού το διασκέδασαν με την ψυχή τους!

Σας ευχαριστούμε για όλα!

Σχολικός Μαραθώνιος Ανακύκλωσης

Ξεκίνησε η αντικατάσταση φθαρμένων κάδων του Σχολικού Μαραθωνίου «Πάμε Ανακύκλωση»  με στόχο την ευαισθητοποίηση και επιβράβευση της Σχολικής Κοινότητας σε θέματα ανακύκλωσης.

Ο Σχολικός Μαραθώνιος και έχει σκοπό την ενεργή συμμετοχή των μαθητών στην ανακύκλωση .

Τα υλικά ανακυκλώνονται σε ειδικούς κάδους που τοποθετήθηκαν στην είσοδο του σχολείου μας.

Ξεκινάμε από το σπίτι όπου διαχωρίζουμε τα παρακάτω υλικά και τα φέρνουμε στο σχολείο για ανακύκλωση:

• Χαρτί
  • Μπαταρίες
  • Αλουμίνιο
  • Πλαστικό

Έτσι εκφράζουμε την περιβαλλοντική μας ευαισθησία και ενισχύουμε ταυτόχρονα την προσπάθεια του σχολείου μας!!!

“Τρίποντα Στο Σχολείο Μας”

Σήμερα Δευτέρα 5/2 φιλοξενήσαμε στο σχολείο μας τη δράση: τρίποντα στα σχολεία.

Τα παιδιά των μεγάλων τάξεων είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τη φύση του αθλήματος, να παίξουν και να διασκεδάσουν.

Ευχαριστούμε πολύ τους προπονητές υπεύθυνους για την τόσο ξεχωριστή μέρα στο σχολείο μας!!!

Διαχείριση Περιστατικών Διαδικτυακής Βίας

Πραγματοποιήθηκε χθες Δευτέρα 5/2 στο 10ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου ομιλία-εκδήλωση με θέμα: Διαχείριση περιστατικών διαδικτυακής βίας εντός και εκτός σχολείου για γονείς και εκπαιδευτικούς, με εισηγήτρια την κα Γερακάκη Ελένη, Κοινωνική Επιστήμονα και Ειδικό Ψυχικής Υγείας.

Η συμμετοχή των γονέων και των εκπαιδευτικών μεγάλη. Μέσα από τη συζήτηση έγινε προσπάθεια να αναδειχτεί το πρόβλημα και να τεθούν οι βάσεις για τη συνέχιση παρόμοιων δράσεων.

Οι ανάγκες πολλές και η σωστή ενημέρωση όλων μας απαραίτητη.!!!