25η Μαρτίου 1821

25η Μαρτίου: Πέντε εύκολα ποιηματάκια και δύο χειροτεχνίες για τα παιδιά σας! Η ΛΕΥΤΕΡΙΑ
Δεν είναι κάτι να το δω
ν’ απλώσω να το πιάσω,
δεν είναι κάτι που πετά
να θέλω να το φτάσω.
Δεν είναι ούτε μάγισσα
να πω πως με μαγεύει
κι ότι μου κάνει την καρδιά
τόσο να τη λατρεύει.
Είναι ιδέα ιερή
θεά ευλογημένη
απ’ των Ελλήνων τα ιερά
τα κόκαλα βγαλμένη.

Φεσάκι τσολιά
Θα χρειαστείτε: Κόκκινο γκοφρέ χαρτί, μία λωρίδα μαύρο χαρτόνι, μαύρο νήμα, κόλλα και ψαλίδι.

Τσαρούχι τσολιά
25h.martiou4Θα χρειαστείτε: Κόκκινο χαρτόνι, μαύρο γκοφρέ χαρτί, κόλλα και ψαλίδι.
Πώς θα το φτιάξετε: Βρείτε στο διαδίκτυο ένα σχέδιο από τσαρούχι. Σχεδιάστε το στο κόκκινο χαρτόνι και κόψτε. Έπειτα με το μαύρο γκοφρέ χαρτί φτιάξτε τη φούντα και κολλήστε τη. Το τσαρουχάκι σας είναι έτοιμο!
Αποτέλεσμα εικόνας για ΥΛΙΚΟ 25 ΜΑΡΤΙΟΥ EKTYPVSH

Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι στο πλαίσιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού SARS-CoV-2 στις σχολικές μονάδες και την κοινότητα
11 Μαρτίου 2020

•Αποφυγή των συναθροίσεων και του συγχρωτισμού οπουδήποτε (π.χ. καφετέριες, κινηματογράφοι)
•Αποφυγή ομαδικών εξωσχολικών δραστηριοτήτων
•Αποθάρρυνση συναντήσεων σε σπίτια φίλων, εστιατόρια ή εμπορικά κέντρα
•Ενθάρρυνση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων εξ αποστάσεως (e-learning)
•Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες
•Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχο διάλυμα
•Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό του αγκώνα
•Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης και στόματος
•Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά)
•Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματα λοίμωξης
•Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με ιατρό ή με τον ΕΟΔΥ.
ΒιβλιογραφίαCenters for Disease Control and Prevention. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19).

Αγαπητοί γονείς  την επόμενη εβδομάδα ετοιμάζουμε  Κρητικό πρωινό…
Ενα δυναμικό ξεκίνημα με ποικιλία τυριών, αυγά, γιαούρτι, , θυμαρίσιο μέλι, ελιές, ψωμί και παξιμάδι. Όλα όσα βρίσκουμε στις Κρητο-Μυκηναϊκές πινακίδες Γραμμικής Β, ότι κατανάλωναν οι κάτοικοι της Κρήτης πριν 4 χιλιετίες.