Εργαστήρια Δεξιοτήτων <<Γνωρίζω τα επαγγέλματα>>.

Μια ξεχωριστή ,ευγενική και όμορφη παρουσία σήμερα στο σχολειό μας έπειτα από πρόσκληση της δασκάλας του β2 Κας Χναράκη Κατερίνας.

Μια γλυκιά νοσοκόμα από τη γαστρεντερολογική κλινική του Πανεπιστημιακού νοσοκομείου Ηρακλείου .

Η Κα. Κατερίνα Ζαχαριουδάκη, σε μια πολύ αξιόλογη διαδραστική παρουσία γνώρισε στα παιδιά των Β και ΣΤ τάξεων το δύσκολο επάγγελμα του νοσηλευτή,στα πλαίσια του μαθήματος των Δεξιοτήτων που αφορά τα επαγγέλματα.

Οι μικροί μας μαθητές ενθουσιάστηκαν και εξέφρασαν την επιθυμιά να ακολουθήσουν το επάγγελμα του νοσηλευτή στο μέλλον.

“Ελιά με λένε”

Ένα διαδραστικό θεατρικό και εικαστικό παιχνίδι με έντονο εκπαιδευτικό χαρακτήρα από την Κα Μαρία Κοπανακη, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας.

Μέσα από το παιχνίδι, το παραδοσιακό τραγούδι και τον χορό και με εικόνες παλαιού ελαιοτριβείου, τα παιδιά γνωρίσαν για την ελιά, την βιολογική καλλιέργεια και την παραγωγή ελαιολάδου.

Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στην αξία της φύσης και στη συμβολή της στην καθημερινότητά μας!

Ολοκληρώνοντας,δοκιμάσαμε το ελαιόλαδο της φετινής σοδειά με γλέντι και μουσική καλωσορίζοντας την νέα ελαιοκομική περίοδο!!!

Εργαστήρια Δεξιοτήτων <<Γνωρίζω Τα Επαγγέλματα>>

Στα πλαίσια του μαθήματος των εργαστηρίων δεξιοτήτων <<Γνωρίζω τα επαγγέλματα>>.Οι μαθητές της ΣΤ ΚΑΙ Β1 Τάξης, έπειτα από πρόσκληση της εκπαιδευτικού(παράλληλης στήριξης) Κας Μαυρή Ειρήνης,προσκάλεσαν στο σχολείο μας την τροχαία Ηρακλείου.

Η Αστυνόμος β Κασαμπαλάκου Γεωργία και ο Αρχιφύλακας Δασκαλάκης Χαράλαμπος επισκέφθηκαν το σχολείο μας την Τρίτη 8.11.2022 με το όχημα τους.

Οι μαθητές μας ,αφού ενημερώθηκαν από την αστυνόμο για τις ιδιαιτερότητες ,αλλά και την αναγκαιότητα του συγκεκριμένου επαγγέλματος ,στη συνέχεια μίλησαν για θέματα προστασίας του Κ.ΟΚ. αλλά και τη σπουδαιότητα της χρήσης ζώνης και κράνους.

Αντάλλαξαν απόψεις και απορίες, παρακολούθησαν σχετικό βίντεο και έγιναν οι πρεσβευτές των αξιών της ασφαλούς οδήγησης στις οικογένειές τους.

Ολοκληρώνοντας γνώρισαν το όχημα της τροχαίας.

Πολλοί από τους μαθητές μας ενθουσιάστηκαν με το συγκεκριμένο επάγγελμα και εξέφρασαν την επιθυμια να το ακολουθήσουν στο μέλλον.

Επίσκεψη της Κινητής Μονάδας Προληπτικής Οδοντιατρικής

Γνωρίζοντας ότι η πρόληψη σε όλες τις μορφές της επιδρά στην άρση των
στερεοτύπων και των προκαταλήψεων, στοχεύοντας στη διατήρηση της υγείας των παιδιών
επισκέφτηκε το σχολείο μας η κινητή μονάδα προληπτικής οδοντιατρικής την Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2022.

Τα παιδιά αφού γνώρισαν τους ήρωες των δοντιών και αντάλλαξαν σκέψεις και απορίες με τα μέλη της οδοντιατρικής κινητής ομάδας, εξετάσθηκαν από τον γιατρό και στη συνέχεια έγινε φθορίωση στα δόντια τους!

Επίσης στα πλαίσια των δράσεων δόθηκε σε όλους τους μαθητές της β και γ τάξης
το παιδικό παραμύθι της κ, Ανδρουλάκη :«Ο Γιατρός ο Κάστορας των δοντιών ο Μάστορας»

Αυτή η εικόνα δεν έχει ιδιότητα alt. Το όνομα του αρχείου είναι 313994555_833256111327531_1053519773026955361_n.jpg

Τα παιδιά μας μέσα από την εικονογράφηση και τους
προσαρμοσμένους στην ηλικία των μαθητών διαλόγους μπόρεσαν αφενός να αντιληφθούν
και να κατανοήσουν τη σημαντικότητα της διατήρησης της στοματικής τους υγείας, αφετέρου
να αποτελέσουν τους πρεσβευτές στους γονείς τους αλλά και στο ευρύτερο κοινωνικό τους
περιβάλλον.

Η δράση ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση μουσικοθεατρικού δρώμενο (βασισμένο στο παραμύθι).

btr

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν καθώς η πολύ ταλαντούχα η εμψυχώτρια με παιγνιώδη και διασκεδαστικό τρόπο εμβάθυνε στην κατανόηση και σημασία της στοματικής υγιεινής μέσω της ενεργός συμμετοχής τους με τρόπο βιωματικό και διαδραστικό !!!