Ημέρα βράβευσης

Το πρωί της Τρίτης οι μαθητές των Ε’ και Στ’ τάξεων τιμήθηκαν από την Διευθύντρια και την Υποδιευθύντρια του Σχολείου μας για τις επιτυχίες που έφεραν με τις νίκες τους στα αθλήματα της πετοσφαίρισης και του ποδοσφαίρου των σχολικών αγώνων. Στους αγώνες του ποδοσφαίρου που πραγματοποιήθηκαν χθες, η ομάδα αποτελούμενη από τους :

• Δρακούλη Νίκο
  • Δρίμη Βαγγέλη
  • Καράτζη Γιώργο
  • Καρούζο Μηνά
  • Κατιλλάρι Μαρινέσιο
  • Κατιλλάρι Ορέστη
  • Κτιστάκη Μηνά
  • Λογοθέτη Στέφανο
  • Μπινιάκου Λεονίς
  • Μπουρναζάκη Μηνά
  • Ριτσατάκη Νίκο
  • Τσαγκαράκη Μάνο

κατάφερε να κερδίσει και στους δύο αγώνες με ακριβές σκορ 2-1 και 7-2 αντίστοιχα.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στον υπεύθυνο Φυσικής Αγωγής κ. Απόστολο Πιστίκη.

Ερωτήσεις σε έναν Παραολυμπιονίκη

Με αφορμή την 1η Διεθνή Ημερίδα Στίβου που πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο την Κυριακή 22 Μαϊου 2022 , οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συνδεθούν στην διαδικτυακή συνάντηση με τον Παραολυμπιονίκη αθλητή στίβου, Θανάση Γκαβέλα . Ο Νάσος απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών δίνοντας να καταλάβουν ότι ακόμα και αν έχει ένα πραγματικά ελάχιστο ποσοστό της όρασής του δεν τον εμπόδισε να τρέξει στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και μαζί με τον οδηγό του Σωτήρη Γκαραγκάνη να κατακτήσουν το χρυσό μετάλλιο.

Ευχαριστούμε τον γυμναστή κ. Απόστολο Πιστίκη για την πρωτοβουλία του.

Σήμερα το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από μαθητές της Ε’ και της Στ’ τάξης στους σχολικούς αγώνες της πετοσφαίρισης που πραγματοποιήθηκαν στο γήπεδο του Lido με την υποστήριξη του γυμναστή μας κ. Απόστολο Πιστίκη.
Συγκεκριμένα αγωνίστηκαν από την Ε’ τάξη οι :

• Αντωνάκη Ειρήνη
  • Καρούζος Μηνάς
  • Κοντορινάκη Άννα
  • Κτιστάκης Μηνάς
  • Πιπεράκη Γεωργία
  • Σταυρακάκη Δανάη

Και από την Στ’ τάξη οι :

• Δρίμης Βαγγέλης
  • Καράτζης Γιώργος
  • Κατιλλάρι Μαρινέσιο
  • Κόνι Αρμέλα
  • Λογοθέτης Στέφανος
  • Μαζαράκη Κρυσταλλία
  • Παγκάλου Μαρία
  • Σταυρουλάκη Ελένη
  • Τσεκέζης Αλέξανδρος

Συγχαίρουμε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν με την αξία του << ευ αγωνίζεσθαι>> και κατ’αυτόν τον τρόπο μετέτρεψαν τα πρωταθλήματα σε γιορτή του αθλητισμού!

ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ ΜΙΚΡΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

Μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε σήμερα τους μαθητές του 5ου Νηπιαγωγείου που επισκέφτηκαν το σχολείο μας! Η Κυρία Αλφαβήτα τους υποδέχτηκε με το φανταχτερό ντέφι της και τους ξενάγησε στους χώρους που θα βρίσκονται από τον Σεπτέμβρη.. Οι μαθητές των τάξεων της Ε’ έφτιαξαν πολύχρωμες κάρτες , ενώ της Α’ με τη βοήθεια της δασκάλας τους Continue reading →

This gallery contains 4 photos.

ΗΜΕΡΑ ΕΥΡΩΠΗΣ

9 Μαΐου: Ημέρα της Ευρώπης | mpapanastasiou's blog

Κάθε χρόνο στις 9 Μαΐου γιορτάζουμε την Ημέρα της Ευρώπης. Συγκεκριμένα γιορτάζουμε την ειρήνη και την ενότητα στην Ευρώπη. Στα πλαίσια αυτά ο δάσκαλος της Πληροφορικής , κ. Κων/νος Βιολιντζής μίλησε κατά τη διάρκεια του μαθήματος για την σημασία της συγκεκριμένης ημέρας και στη συνέχεια οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να παίξουν διαδραστικά παιχνίδια για την εύρεση των σημαιών από διάφορες χώρες όπως επίσης και να παρακολουθήσουν εκπαιδευτικά βίντεο.