Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Σήμερα στο σχολείο μας,στα πλαίσια του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών πραγματοποιήθηκαν ποικιλίες δράσεις με τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών ξένων γλωσσών του σχολείου μας και των μικρών μας μαθητών.

Η γλώσσα ως εργαλείο επικοινωνίας των λαών,ως το μέσο ανταλλαγής ιδεών,συναισθημάτων και πληροφοριών,ως φορέας διαπολιτισμικής αλληλεπίδρασης των ανθρώπων από κάθε γωνιά του πλανήτη εορτάστηκε πανηγυρικά.

Οι μικροί μας μαθητές συμμετείχαν σε ποικιλίες δράσεις ,μουσικά και καλλιτεχνικά δρώμενα , δίνοντας τον καλύτερο τους εαυτό.

Οι εκπαιδευτικοί ξένων γλωσσών του σχολείου μας … Τερζάκη Ελένη , Χριστοδούλου Μαρία, Αγγελική Καστρινάκη και Αγγελική Ξωμεριτάκη, εργάστηκαν με κέφι και ενθουσιασμό και ενισχύοντας παράλληλα τις γλωσσικές ικανότητες των μαθητών μας.

Keep learning languages our sweet students for the world is yours!!!!♥️

Ήχησε το πρώτο κουδούνι για φέτος

Σήμερα,όπως κάθε χρόνο ,έγινε στο σχολείο μας ο καθιερωμένος αγιασμός στην αρχή της σχολικής χρονιάς.

Μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικό προσωπικό επέστρεψαν στο σχολείο μας με χαμόγελο για το πρώτο κουδούνι της νέας χρονιάς.

Ευχόμαστε σε όλους καλή και δημιουργική χρονιά!

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΓΙΑΣΜΟΥ10ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα γίνει τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 στις 9:00 π.μ. Οι μαθητές/τριες θα αποχωρήσουν αμέσως μετά τον Αγιασμό. Την Τρίτη 12 Σεπτεμβρίου 2023 όλα τα παιδιά θα έρθουν το πρωί κανονικά στις 8:15 π.μ.. με τσάντες, καθώς θα μοιραστούν τα βιβλία και θα σχολάσουν στις 11:30 π.μ..Καλή σχολική χρονιά σε όλους!!!!

Η Διευθύντρια και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου.