Η Χριστουγεννιάτικη Γιορτή Του Σχολείου Μας

Την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου,οι μαθητές της Α τάξης του σχολείου μας παρουσίασαν την Χριστουγεννιάτικη γιορτή τους.

Η γιορτή πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου και την απόλαυσαν μαθητές και γονείς!

Χριστουγεννιάτικες μελωδίες, κάλαντα και ατελείωτα παιδικά χαμόγελα συντρόφευαν τους μικρούς μαθητές μας, δίδοντας τον καλύτερο τους εαυτό.

Προσφορά Αγάπης

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους γονείς του σχολείου μας για τη συλλογή τροφίμων όπως και στην επιχείρηση Σκλαβενίτη για τη δωροεπιταγή που προσέφερε, ενισχύοντας την προσπάθεια μας και αυτά τα Χριστούγεννα για το έργο αγάπης!

Καλά Χριστούγεννα σε όλους με υγεία και όμορφες στιγμές!

Το Σχολείο Μας Στον Κινηματογράφο

Η χαρά και τα παιδικά χαμόγελα ζωντάνεψαν τις αίθουσες προβολής.Μικρες στιγμές της καθημερινότητας που μόνο τα παιδιά μπορούν να μετσαμορφωσουν σε μεγαλα γιορτινά συμβάντα .

Αγαπάμε κινηματογράφο !!!Αγαπάμε τον αυθορμητισμό των παιδιών μας !!!!

Ένα “Μωσαϊκό” συμπερίληψης και εκπαίδευσης στο Ηράκλειο, από το ΙΑΚΕ

Η ευρωπαϊκή ομάδα επισκέφθηκε επίσης, το 10ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου καθώς και τα Δημοτικά σχολεία Κοκκίνη Χάνι και 1ο Αρχανών, όπου οι διευθυντές και το διδακτικό προσωπικό τους έφεραν σε επαφή με την εκπαιδευτική διαδικασία ένταξης στη χώρα μας.

Μαθητές και μαθήτριες έδωσαν το δικό τους ξεχωριστό χρώμα με μουσικά δρώμενα, ερωτήσεις και παρατηρήσεις για την Ιταλία και τη Μάλτα, δείχνοντας ιδιαίτερο ενδιαφέρον σχετικά με τα σχολεία στις χώρες των εταίρων.

Δράσεις Για Την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων Με Αναπηρία

Σήμερα με αφορμή την παγκόσμια ημέρα των ατόμων με αναπηρία στις 3 Δεκεμβρίου , το σχολείο μας τίμησε τον αγώνα αυτών των ανθρώπων που με πείσμα και θέληση καταφέρνουν αυτό που επιθυμούν!

Ένας ύμνος της ενσυναίσθησης των μικρών μας μαθητών μέσα από τις δραστηριότητες : βόλεϊ καθήμενων , μπάσκετ σε αμαξίδιο , Μπότσια (Παραολυμπιακό άθλημα ).