Στα πλαίσια της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου και με ποικίλες δράσεις σε περισσότερες από 180 χώρες ανά τον κόσμο, το σχολείο μας μετείχε και φέτος ενεργά στην ευαισθητοποίηση των μαθητών/-τρια με πολλαπλά ερεθίσματα. Στα πλαίσια του μαθήματος των ΤΠΕ και με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κ. Βιολιντζή Κωνσταντίνο, τμήματα του σχολείου μας παρακολούθησαν σε σύγχρονη συνεδρία, την διαδικτυακή ημερίδα της της Δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος, υπό την αιγίδα του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας και εμπλουτίζοντας τις γνώσεις τους και ενισχύοντας ψηφιακές δεξιότητες. Παράλληλα, περιηγήθηκαν σε ιστοτόπους με σχετικό ενημερωτικό υλικό και απάντησαν με κριτική σκέψη σε υποθετικές μελέτες περίπτωσης. Η προσπάθεια μας θα είναι συνεχής και με διάχυση σε όλες τις τάξεις και τα λοιπά διδακτικά αντικείμενα.

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.