Επίσκεψη της Κινητής Μονάδας Προληπτικής Οδοντιατρικής

Γνωρίζοντας ότι η πρόληψη σε όλες τις μορφές της επιδρά στην άρση των
στερεοτύπων και των προκαταλήψεων, στοχεύοντας στη διατήρηση της υγείας των παιδιών
επισκέφτηκε το σχολείο μας η κινητή μονάδα προληπτικής οδοντιατρικής την Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2022.

Τα παιδιά αφού γνώρισαν τους ήρωες των δοντιών και αντάλλαξαν σκέψεις και απορίες με τα μέλη της οδοντιατρικής κινητής ομάδας, εξετάσθηκαν από τον γιατρό και στη συνέχεια έγινε φθορίωση στα δόντια τους!

Επίσης στα πλαίσια των δράσεων δόθηκε σε όλους τους μαθητές της β και γ τάξης
το παιδικό παραμύθι της κ, Ανδρουλάκη :«Ο Γιατρός ο Κάστορας των δοντιών ο Μάστορας»

Αυτή η εικόνα δεν έχει ιδιότητα alt. Το όνομα του αρχείου είναι 313994555_833256111327531_1053519773026955361_n.jpg

Τα παιδιά μας μέσα από την εικονογράφηση και τους
προσαρμοσμένους στην ηλικία των μαθητών διαλόγους μπόρεσαν αφενός να αντιληφθούν
και να κατανοήσουν τη σημαντικότητα της διατήρησης της στοματικής τους υγείας, αφετέρου
να αποτελέσουν τους πρεσβευτές στους γονείς τους αλλά και στο ευρύτερο κοινωνικό τους
περιβάλλον.

Η δράση ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση μουσικοθεατρικού δρώμενο (βασισμένο στο παραμύθι).

btr

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν καθώς η πολύ ταλαντούχα η εμψυχώτρια με παιγνιώδη και διασκεδαστικό τρόπο εμβάθυνε στην κατανόηση και σημασία της στοματικής υγιεινής μέσω της ενεργός συμμετοχής τους με τρόπο βιωματικό και διαδραστικό !!!