Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών Στο Σχολείο Μας

ΟΙ εκπαιδευτικοί, το προσωπικό αλλά και μέλη του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να ανανεώσουν τις γνώσεις τους στην ΚΑΡΠΑ αλλά και στις Α βοήθειες σε περιστατικά που μπορεί να συμβούν στην σχολική αυλή από τον εγκεκριμένο εκπαιδευτή του ΕΚΑΒ κ. Σωτηρόπουλο Γεώργιο.

Αχρείαστες να είναι….

Χελιδονίσματα

Οι μαθητές της Β ‘τάξης βγήκαν με μεγάλη χαρά να «φωνάξουν» ότι ήρθε η Άνοιξη, έφυγε ο κρύος και άκαρπος Χειμώνας! Η φύση, άρα η ζωή θα αναγεννηθεί. Και πώς το φωνάζανε; Τραγουδώντας κάλαντα!

Το έθιμο του καλαντίσματος της Άνοιξης χάνεται στα βάθη των αιώνων, τότε που ακόμη ο Μάρτης ήταν ο πρώτος μήνας του χρόνου και για να τον προϋπαντήσουν έψελναν ευχές.

Οι μικροί μας καλαντιστές με τη χελιδόνα, μια κατασκευή, με ένα ομοίωμα χελιδονιού να περιστρέφεται στην κορυφή της υποδέχθηκαν τον Μάρτη και την άνοιξη.