Στη Γαλλία ταξίδεψε το 10ο Δημοτικό σχολείο Ηρακλείου

Το 10ο Δημοτικό σχολείο Ηρακλείου ταξίδεψε στη Γαλλία και συγκεκριμένα στην πόλη Vannes της Βρετάνης ως συνεργάτης Erasmus στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο  Hand in hand for a Green Future και  θέμα το περιβάλλον και την κλιματική αλλαγή .

Στη σχετική ανακοίνωση επισημαίνεται:

“Αυτή τη φορά το σχολείο είχε να διαχειριστεί ένα Erasmus πολύ πιο προχωρημένο σε φιλοσοφία .Έπρεπε να ενώσει οικογένειες Γάλλων με τις ελληνικές οικογένειες ,να τις φέρει σε επαφή   μήνες πριν και τέλος να ταξιδέψει τους μαθητές του στην πόλη φιλοξενίας .

Όπως αναφέρει η υπεύθυνη της πρώτης κινητικότητας του 10 ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου ανεβάσαμε τον πήχη ακόμα πιο ψηλά και καταφέραμε δάσκαλοι και γονείς να οδηγήσουμε τα παιδιά μας  σε μια μοναδική  εμπειρία.

Συγχαρητήρια σε όλες αυτές τις οικογένειες που μας εμπιστεύτηκαν ότι πιο πολύτιμο είχαν ,τα παιδιά τους και φυσικά στους δασκάλους μας”.

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.