Δράσεις για την παγκόσμια ημέρα του σχολικού εκφοβισμού

Την Παρασκευή 10/3 /2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ,με αφορμή την παγκόσμια ημέρα σχολικού εκφοβισμού(6 Μαρτίου)δράσεις που αφορούσαν το φαινόμενο αυτό,με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών και τη δική τους προσωπική επαφή με τέτοιου είδους περιστατικά.

‘Ολο το σχολείο ανα τάξεις βγήκαν στον προαύλιο χώρο και έδωσαν με διαφορετικό τρόπο(δραματοποίηση, παιχνίδια ρόλων ,τραγούδια ,εικαστικές αναπαραστάσεις και αθλητικά δρόμενα)ένα ηχηρό μήνυμα για την απαλοιφή αυτού του φαινομένου.

Ήταν μια αφορμή να καταδείξουμε πως τέτοιου είδους φαινόμενα είτε λεκτικής είτε σωματικής βίας δε χωρούν σε κανένα περιβάλλον,αλλά η ενσυναίσθηση ,η συνεργασία και η αλληλεγγύη μεταξύ μας μπορεί και πρέπει να τα απομακρύνει.

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.