Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η αιμοδοσία στο σχολείο μας!!!

Μεγάλη ήταν η συμμετοχή για εθελοντική αιμοδοσία.Γονείς,κηδεμόνες ,φίλοι και εκπαιδευτκοί ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του σχολείου μας ,με 28 φιάλες αίμα να δίδουν δώρο ζωής σε συνανθρώπους που το έχουν ανάγκη!!!

Οι μικροί μας μαθητές συμμετείχαν με κέφι και ενθουσιασμό στο κάλεσμα των εκπαιδευτικών τους,
μυηούμενοι στην αξία της προσφοράς μέσω του εθελοντισμού !!!

Οι εκπαιδευτικοί των τάξεων με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών της παράλληλης στήριξης προσπάθησαν να διαχύσουν στους μαθητές τις αξίες του εθελοντισμού και ιδιαίτερα της αιμοδοσίας με δράσεις και δρώμενα που επέλαξαν ν΄ακολουθήσουν ανάλογα την ηλικιακή ομάδα που απευθύνονταν.

Σκοπός ήταν αφενός η κατανόηση των εννοιών και της σημασίας του
εθελοντισμού και της αλληλεγγύης, καθώς και της στενής σύνδεσής τους με την ιδιότητα του
ενεργού πολίτη και αφετέρου η καλλιέργεια στάσεων στην κατεύθυνση της μεγαλύτερης κοινωνικής
συμμετοχής και της συνειδητής ανάληψης πρωτοβουλιών για συγκεκριμένες δράσεις, ώστε οι
μαθητές να «νοιάζονται και να δρουν».

Είναι ιδιαίτερα σημαντικό να καλλιεργούνται στα παιδιά οι αξίες που
συνδέονται με τον εθελοντισμό (δρω) και την αλληλεγγύη (νοιάζομαι και υποστηρίζω), διότι
αυτές εγγυώνται ένα καλύτερο αύριο για το ίδιο το παιδί, για την κοινωνία στην οποία θα ζει
και για ολόκληρο τον κόσμο. Αυτή η μετάβαση από το ένα άτομο που νοιάζεται και δρα στα
περισσότερα γίνεται πολύ πιο ομαλά και ουσιαστικά όταν ξεκινά από την οικογένεια.

Ζούμε σε εποχές απαιτητικές, εποχές παράξενες και είναι ο εθελοντισμός που αποδεικνύεται στήριγμα για εκείνους που έχουν ανάγκη αλλά και για όσους προσφέρουν. Αμφίδρομη διαδικασία ο εθελοντισμός σε κινητοποιεί όχι μόνο να δράσεις αλλά να σκεφτείς και να συναισθανθείς.

Το επόμενό μας ραντεβού ανανεώθηκε για τον Μάιο του 2023