«Νιώσε και μύρισε το άρωμα των φυτών» Από ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΤΡΙΣ Στις Μαρ 17, 2022 «Νιώσε και μύρισε το άρωμα των φυτών» – ευρωπαϊκό πρόγραμμα etwinning με το 10 Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου 141 Κοινοποίηση «Νιώσε και μύρισε το άρωμα των φυτών» είναι ο τίτλος που φέρει το ευρωπαϊκό πρόγραμμα etwinning στο οποίο συμμετέχει φέτος το 10 Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου. Οι εκπαιδευτικοί περιγράφουν πως «για την ευαισθητοποίηση των παιδιών έγιναν πολλές δράσεις. Ξεκινήσαμε με ένα θεατρικό παιχνίδι με τίτλο το μυστικό ενός φύλλου. Έφτιαξαν δρώμενα χόρεψαν πάνω στα φύλλα κι έφτιαξαν όμορφες συνθέσεις. Συγκινήθηκαν στο άκουσμα του βιβλίου «Η γαλατένια γαρδένια» της Ζαμπίας Λαζανάκη. Μια γαρδένια που τους μίλησε στην παιδική τους ψυχή με το άρωμά της, που τους ζήτησε βοήθεια για να μην μαραθεί. Από τότε τα παιδιά φυτεύουν λουλούδια σε γλάστρες και τα φροντίζουν. Κάθε μέρα τους λένε καλημέρα κι όμορφες ευχές νιώθοντας πως τα φυτά είναι ζωντανοί οργανισμοί που χρειάζονται αγάπη για να ζήσουν. «Νιώσε και μύρισε το άρωμα των φυτών» – ευρωπαϊκό πρόγραμμα etwinning με το 10 Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου Η διευθύντρια μας ή κ Ελένη Τερζάκη ζήτησε από τον Δήμο την δέντρο φύτευση της αυλής κι ο Δήμος ανταποκρίθηκε άμεσα. Έτσι ένα πρωί στη θέση των άδειων παρτεριών τα παιδιά βρήκαν ψηλά δέντρα και άκουσαν μια ολοπράσινη καλημέρα. Ο μπαμπάς του Μιχάλη του μαθητή μας,ο κ.Μάνος, μάς πρόσφερε αρωματικά βότανα της Κρήτης. Τα μυρίσαμε τα γευτήκαμε και τα ανταλλάξαμε με βότανα των άλλων χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Δίκταμος, φλισκούνι, κίστος, μαλοτήρα και φασκόμηλο ταξίδεψαν το άρωμα της Κρήτης στην Ευρώπη. Ώσπου μια μέρα παραλάβαμε κι εμείς από τα παιδιά της Πολωνίας και της Ρουμανίας δύο πακέτα που μοσχοβολούσαν αρώματα. Άρωμα αδελφοσύνης, προσφοράς, αλληλεγγύης, άρωμα αγάπης. Κι αυτή είναι η μαγεία των ευρωπαϊκών προγραμμάτων. Η ένωση των λαών. Μακάρι όλοι οι λαοί να αντάλλαζαν μόνο γεύσεις και αρώματα. Να αντάλλαζαν μόνο Ειρήνη!» Συντονίστρια του έργου είναι η κ. Βάννα Μυρωνάκη και συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί οι κ.κ. Ελένη Τερζάκη, Κατερίνα Σαρρή, Κατερίνα Χναράκη, Στέλλα Τσαΐνη.